Dcéry Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho

 

Niekoľko príbehov o povolaniach našich sestier:

Sr. Marife Mendoza, FDNSC, Filipíny

Začnem svojou rodinou, kde verím, že boli zasiate prvé semená môjho povolania. Moji rodičia nás vychovávali v katolíckej viere. Môj otec bol lekár (zomrel v roku 2002) a moja matka pracovala ako zdravotná sestra a teraz je na dôchodku (9. mája 2014 oslávila 80 narodeniny). Som najstaršia zo siedmich detí. Moji rodičia sa zapájali do cirkevných aktivít a nás, svoje deti, prinášali bližšie do cirkvi.

Verím, že to bola Božia Prozreteľnosť, ktorá viedla našu rodinu do Central Luzon State University v Munoz, Nueva Ecija - to je miesto, kde v roku 1968 naše sestry vybudovali prvú komunitu na Filipínach. Prvá skupina sestier, ktoré prišli na Filipíny sa skladala z dvoch sestier z Filipín, jednej z Austrálie a dvoch sestier zo Španielska. Naša rodina bývala v areáli Central Luzon State University (CLSU) a náš kaplán páter Reinier Van Glansbeek (holandský MSC) hral hlavnú rolu v rozvoji môjho povolania.

Krátko na to, čo som dokončila svoje vysokoškolské štúdiá, udržiavala som kontakt s pátrom Glansbeekom a sestrami. V novembri 1980 som sa pridala k Dcéram Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca ako ašpirantka. Svoje prvé sľuby som robila v roku 1984 a v r. 1989 som urobila večné sľuby. Vo formačnej službe som bola viacmenej 15 rokov a potom som bola vymenovaná za regionálnu vedúcu. Na tomto poste som bola dve 6 ročné obdobia. V roku 2006 som sa stala členkou medzinárodného formačného tímu FDNSC.

Jeden z najväčších darov, ktoré som dostala od Boha, je povolanie byť Dcérou Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca. Náš spôsob života ma nadchýňa! Naše poslanie ma fascninuje! Naše medzinárodné pôsobenie ma vzrušuje! Každý deň ďakujem Bohu za tento vzácny dar, zodpovednosť. A prosím ho o milosť, aby som zostala verná tomuto môjmu záväzku. Existuje dôvod, prečo sme na tomto svete, v tejto dobe, na tomto mieste. Pre nás je to AMETUR!Sr. Merle Salazar, FDNSC, Filipíny

" Mnoho dní budeš čakať na mňa ... Ja zase budem čakať na teba. " (Oz 3:3)

Cez tento text som sa v roku 1994 cítila byť povolaná k rehoľnému životu. Bola som mladá a úspešná, ale nebola som šťastná. Cítila som bolestivú prázdnota vo vnútri, preto som sa obklopila sa prácou ... a to nefungovalo.

Jedného dňa, v dôsledku únavy, som mala autonehodu. Vtedy som si uvedomila, že o život môžem prísť kedykoľvek a pred Stvoriteľa by som prišla s prázdnymi rukami. Boh sa snažil so mnou hovoriť a ja som začala počúvať. V júli 1994 som sa stretla s Dcérami Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca, ich jednoduchosť srdca a pohostinnosť ma zaujali takmer okamžite. V januári 1995 som vstúpila ako ašpirantka do kláštora v Munoz, Nueva Ecija. Dnes, 20 rokov po mojej nehode, keď sa pozriem späť, vidím Božie milosrdenstvo a súcit. Videl ma a vo svojej láske ma povolal, vo svojom milosrdenstve ma priviedol do našej kongregácie; vo svojom súcite mi dal poslanie; zo svojej veľkorysosti ma obdaroval povolaním byť Jeho Srdcom na zemi... dnes.

Pochádzam z veľkej katolíckej filipínskej rodiny s ôsmimi deťmi. V čase, keď som išla na univerzitu, moja viera bola už hlboko zakorenená. Rovnako ako väčšina Filipíncov, náboženstvo a jeho praktizovanie je mojou súčasťou. Po vstupe do kláštora a prejdením formáciou, som stretla iný druh spirituality, ktorý je viac zameraný na vzťahy ako na zbožnosť. Zoznámila som sa s našou krásnou charizmou a spiritualitou Srdca. Tiež som stretla Máriu novým spôsobom, ako Našu Milú Matku Najsvätejšieho Srdca.Sr. Elly van Dijk, FDNSC, Holandsko

Môj obľúbený žalm 40 hovorí: „Čakal som trpezlivo na Pána.“ To je pravda, ale nie vždy to tak bolo v mojom živote.

Vyrastala som v južnej časti Holandska, kde všetci ľudia boli katolíci. V mojej rodine okrem rodičov bola staršia sestra, dvojičky: brat a ja a mladšia sestra. Moji rodičia chodili do kostola každú nedeľu a ja som chodila s nimi, ale prečo? Aký bol význam viery v mojom každodennom živote? Nepoznala som odpovede na tieto otázky. Katolícke náboženstvo mi viac nič nehovorilo. Bolo to len vtedy, keď sa niekto pokúsil napadnúť moje presvedčenie, kedy som objavila, že najcennejší poklad je naša viera, ktorá prostredníctvom svojich rodičov, mi bola daná od Boha. Očividne bola naša viera pre mňa tak dôležitá, že by som si ju nenechala nikým vziať. Cítila som potrebu obraňovať ju. Akonáhle som si to uvedomila, dlhá cesta hľadania Boha sa v mojom živote začala. Hľadanie, ktoré môže trvať aj celý život.

Odvtedy nasledoval život, o ktorom sa mi ani nesnívalo. Pridala som sa k Dcéram Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca. Stala som sa pastorálnou pracovníčkou a môj dobrý otec, ktorý poznal plachosť svojej dcéry, bol ohromený. „Naozaj si trúfaš kázať?“ spýtal sa. A kto by si bol pomyslel, že moja cesta bude viesť do Južnej Afriky? Áno, Božie cesty sú zázračné. Môžu človeka oslobodiť, oslobodiť pre konanie dobra. To je dôvod, prečo sa odvážim citovať žalmistu: To o mne je napísané v zvitku: Túžim plniť tvoju vôľu, môj Bože.Sr. Laurentia Piranti, FDNSC, Indonézia

Pretože píšem svoj životný príbeh, chcela by som začať mojím rodinným zázemím. Pochádzam z rodiny poľnohospodárov, ktorí žijú v jednej z kopcovitých dedín v Purworejo, Stredná Jáva v Indonézii. Purworejo je oblasť správy v Indonézii, kde prišli naši prví misionári z Holandska. Moji starí rodičia z otcovej strany boli tradičnými moslimami a jedna z mojich tiet je protestantka. Moji starí rodičia z matkinej strany boli katolíci. Dnes jeden z mojich bratov a jeho rodina sú moslimovia. Narodila som sa 23. augusta 1971 ako prvá zo štyroch detí. Moji rodičia chceli, aby sme mali dobré vzdelanie. V roku 1978 nebola žiadna základná škola v blízkosti nášho domu. Aby som mohla chodiť do školy, moji rodičia ma museli poslať do dediny, z ktorej moja matka pochádzala. Keď som mala 7 rokov, presťahovala som sa do domu svojho strýka, ktorý žil v dedine, kde väčšina ľudí boli katolíci. Od tej doby som žila v katolíckom prostredí.

Tam som chodila do katolíckej školy od základnej až po vyššiu strednú školu a svoju rodinu som videla iba cez prázdniny. Dom môjho strýka bol veľmi blízko kostola, kde sme sa vždy v nedeľu modlili spolu s ľuďmi. Pridala som sa k skupine detí do spevokolu, spievali sme počas nedeľnej bohoslužby.

V máji v r. 1990 som vyštudovala vyššiu strednú školu a krátko na to 1. júna 1990 som odišla do FDNSC kláštora v Purworejo ako ašpirantka. 8. septembra 1991 som vstúpila do formácie ako postulantka a neskôr pokračovala v noviciáte v Purworejo. 30. augusta 1994 som urobila svoje prvé sľuby a bola som pridelená do nášho detského domova, ktorý je hneď vedľa domu noviciátu. V apríli 1996 ma z kongregácie poslali študovať účtovníctvo na univerzitu v Sanata Dharma do katolíckej univerzite v Yogyakarta, ktorú viedli Jezuiti. Po promóciách som mala dostatok času pripraviť sa na moje večné sľuby, ktoré som urobila 15. augusta 2001. Po večných sľuboch, som pracovala vo finančnom oddelení našej nemocnici v Pemalang.Sr. Madeleine Ngoy, FDNSC, členka generálnej rady

Nová e-mailová adresa: madngo2014mail.com

Volám sa Madeleine Ngoy Nyefonga. Narodila som sa 8. 12. 1966 v Boende, Equateur, v Demokratickej republike Kongo. Pochádzam z katolíckej rodiny s tromi deťmi: jeden chlapec a dve dievčatá a ja som sa narodila ako druhé dieťa.

Základnú a strednú školu som absolvovala na ​​FDNSC a MSC školách, kde som v rokoch 1985-86 objavila aj svoje rehoľné povolanie. Postulantkou som bola v rokoch 1991-1993 v Mbandaka, DRC a v noviciáte v r. 1993 - 1995 v Kamerune. Svoje prvé sľuby som robila 12. augusta 1995 v Yaoundé v Kamerune a večné sľuby 18. augusta 2002 v Mbandaka v DRC.

Apoštolské a odborné činnosti v Kongu:

  • Učiteľka na Ngongeyoko katolíckej základnej školy, 1989-1991
  • Vedúca postulantiek, 2000-2003
  • Činnosti vo farnosti: doprevádzanie mládeže a tiež členov spoločenstva Máriina légia
  • Vedúca spoločenstva
  • Regionálna predstavená Dcér Našej Milej Matky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Kongu

Akademická formácia:

  • Magisterský titul v odbore poradenstva, psychoterapie a spirituality, apríl 2010 - 2013 (Saint Paul University, Ottawa, Kanada)
  • Diplom z religióznych štúdií, september 1997 - júl 2000 (Regina Mundi Institute, Rím)
  • Bakalársky titul v odbore vzdelávanie, september 1983 - júl 1989 (Lontsinge Institute DRC)Sr. Bernadette Koning, FDNSC, generálny sekretariát a koordinátor spoločenstva na genereláte

Narodila som sa a vyrastala som v Brisbane v Austrálii a som druhá najstaršia z ôsmich detí - štyria chlapci a štyri dievčatá. Moji rodičia sa presťahovali do Austrálie z Holandska v januári 1954 asi mesiac po tom, čo sa vzali. Môj otec, ktorý zomrel pred 10 rokmi, bol plynový inštalatér, pracoval veľmi tvrdo, aby uživil svoju veľkú rodinu a aby zaistil pre nás dobré katolícke vzdelanie. Moja matka bola žena v domácnosti, doma pre nás pracovala rovnako tvrdo - teraz má 89 rokov a teší sa na svoje 90. narodeniny! Viera mojich rodičov v Boha bola jednoduchá, ktorú bolo vidno viac v činoch ako v slovách - v tom, ako sa starali o ostatných, a to najmä tých menej šťastných, osamelých, tých, ktorí boli trochu rozdielni.

Po strednej škole som niekoľko rokov robila administratívnu prácu vo vládnom rezorte. Počas tej doby som začala premýšľať o živote a o tom, čo chcem robiť so svojim životom. Tiež prostredníctvom čítania a premýšľania o Svätom Písme, som sa prvýkrát dozvedela o Bohu, ktorý ma osobne miluje a stále viac som rástla vo vzťahu s Ježišom. Myslím si, že v tejto fáze som neuvažovala o vstupe do rehoľného života, ale chcela som urobiť niečo viac vo svojom živote. Tak som sa rozhodla, že budem laickou misionárkou po dobu troch rokov a v roku 1978 sa mi podarilo získať miesto sekretárky v jednej z našich FDNSC škôl na PNG – Strednej dievčenskej škole v Marianville neďaleko Port Moresby. Veľmi sa mi tam páčilo, a pretože som bývala v jednom z domov pre personál školy, spoznala som rehoľné sestry, ktoré žili v kláštore a pracovali v škole. Cez ne a cez ich príklad som bola priťahovaná k rehoľnému životu. Potom, čo som sa vrátila do Austrálie na konci roka 1980, rok som pokračovala rozlišovaní, o ďalší rok v r. 1982 som sa rozhodla vstúpiť do našej kongregácie, prvé sľuby som mala v r. 1985..

Väčšinu času počas 29 rokov v zasvätenom živote bol môj apoštolát na sekretariáte v Austrálskom provinčnom dome vo dvoch OLSH vysokých školách (v Melbourne a Sydney) a teraz na genereláte. Som vďačná za priateľstvá, ktoré som tam našla a komunity, v ktorých som žila. Milujúca a pokračujúca prítomnosť Ježiša a Márie v mojom živote ma povzbudzuje vytrvať každý deň.

 

Ak chcete vedieť viac o našej kongregácii a o Duchovnom centre na Lukovom dvore, napíšte nám na emailovú adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
alebo zavolajte na 37 / 77 30 730.